تبلیغات
گذرگاه ایرانی - آموزش سخت افزار (1)
گذرگاه ایرانی
آینده از آن کسانی است که تجارت الکترونیک را باور دارند !

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

تعریف سخت افزار : همانگونه که همه ما می دانیم به تمام قطعات و لوازمی که در ظاهر یک کامپیوتر  می بینیم به عبارتی قابل لمس می باشند ، چه داخل کیس  باشند چه خارج آن ، گفته می شود . این یک تعریف بسیار ساده و خودمانی از سخت افزار است .

 

فکر می کنید یک کامپیوتر از چند قطعه تشکیل شده است . همین الآن شروع کنید به شمارش .

مانیتور ، کیبرد ، اسپیکر ، کارت گرافیک ، مادربرد . . .    

احسنت ، خیلی خوبه . ولی فکر می کنید آیا اینطوری می تونید تمام قطعات را نام ببرید .

حالا بیایید با این دسته بندی قطعات را نام ببریم .

 

اول قطعات خارج کیس :

مانیتور

کیبرد

موس

اسپیکر

البته می تونیم پرینتر ( چاپگر ) و اسکنر و وبکم  رو هم اسم ببریم ولی این سه قطعه همیشه و لزوماً نباید با یک سیستم باشند .

 

دوم قطعات داخل کیس :

 کیس ( با منبع تغذیه )

برد اصلی ( Mainboard )

پردازنده ( CPU )

حافظه اصلی (  RAM  )

کارت گرافیک ( VGA )

کارت صدا (  Sound )

حافظه جانبی (  HDD )

درایو سی دی ( CD Drive , Writer ) و رایتر سی دی

درایو دی وی دی  ( DVD Drive ) و رایتر دی وی دی

درایو فلاپی  ( FDD )

مودم

 و بعضی وسایل دیگر مثل کارت Capture ( کپ چر ) و کارت شبکه و . . .

 

حال به توضیح نحوه عملکرد این قطعات در زیر دقت فرمایید .


آموزش سخت افزار (‌کارتهای گرافیک و صوت )   

کارت گرافیک :

وسیله ای که مانیتور خود را به آن وصل می کنیم تا بتوانیم تصاویر سیستم خود را داخل مانیتور ببینیم کارت گرافیک است . البته لازم به ذکر است که کارت گرافیک فقط یک وسیله برای اتصال فیش مانیتور نیست بلکه بعضی از پردازشهای مربوط به تصاویر را نیز کارت گرافیک انجام می دهد .

یک کارت گرافیک از سه قسمت عمده تشکیل شده است:

            1 ) – DAC

            2 ) – ADC

            3 ) – RAM

DAC : قطعه ای برای تبدیل سیگنالهای دیجیتال به آنالوگ می باشد

 ( DIGITAL- TO- ANALOG CONVERTER )

که در اصل خروجی سیستم به مانیتور است و مانیتور را به این قسمت وصل می کنیم .

ADC : قطعه ای برای تبدیل سیگنالهای آنالوگ به دیجیتال ( برعکس بالا ) می باشد

 (ANALOG –TO-DIGITAL  CONVERTER )

که در اصل ورودی سیستم ما می باشد یعنی می توانیم دوربین یا ویدئو به آن وصل کنیم . البته امروزه این قطعه کمتر بر روی کارت گرافیک وجود دارد بلکه این قطعه را بطور مجزا بر روی یک کارت نصب کرده با عنوان کارت CAPTURE می فروشند . به هر حال این قطعه یک ورودی تصویر برای سیستم است .

RAM : همانگونه که می دانیم هر پردازشی نیاز به حافظه دارد . در کارت گرافیک هم عمل پردازش انجام می شود پس نیازمند حافظه هستیم که هرچه مقدار آن بیشتر باشد پردازش در سیستم ما راحت تر انجام می شود .

مقادیر مختلف حافظه بیانگر نوع کارت گرافیک ما می باشد . اینکه مثلا می گوییم کارت گرافیک 128 یا 256 منظور همان مقدار حافظه آن بر حسب مگابایت می باشد .

همانگونه که می دانیم بسیاری از بازیهای رایانه ای دارای تصاویر سه بعدی است . یکی دیگر از وظایف کارت گرافیک ، تولید تصاویر سه بعدی است . چون این کار بسیار سخت است نیازمند تراشه و حافظه قوی دارد .اکثر کارتهای گرافیک امروزی توان تولید تصاویر سه بعدی را دارند . درجایی که کارت گرافیک ما توان کافی را برای تولید تصاویر سه بعدی نداشته باشد بعضی از نرم افزارها بصورت مجازی به کمک آن آمده و به همین دلیل در بعضی از بازیها همراه نصب بازی ، نرم افزار Direct X که یکی از این قبیل نرم افزارهاست نصب می شود .

 

کارت صدا :

همانگونه که می دانیم اصوات برای شنیده شدن توسط گوش ما باید به صورت موج باشند در حالی که در سیستم برای ذخیره شدن باید بصورت سیگنالهای دیجیتال باشند . وظیفه کارت صورت آماده سازی سیگنالهای دیجیتال موجود در سیستم که در اصل صوت بوده برای تبدیل به موج ( توسط اسپیکر ) می باشد همچنین برعکس آن ، تبدیل سیگنالهای آنالوگ دریافت شده از میکروفن و تبدیل آن به سیگنالهای دیجیتال می باشد این دو عمل تبدیل توسط پردازنده های ADC , DAC صورت می گیرد  . در خود کارت صوت پردازنده دیجیتالی سیگنال وجود دارد با پردازنده سیستم در ارتباط می باشد . همچنین حافظه ای برا ذخیره سازی اطلاعات اولیه خود کارت صوت دارد .

 


 آموزش سخت افزار ( مانیتور - کیبرد - موس - اسپیکر - بلوتوث )   

مانیتور :

مانیتور یاهمان صفحه نمایش وسیله ای است که وظیفه نمایش تصاویر را بر عهده دارد . با اتصال مانیتور به کارت گرافیک ، سیگنالهای دیجیتال به سیگنالهای آنالوگ تبدیل شده (DAC)و به  مانیتور ارسال می شود . هر تصویر تشکیل یافته است از تعداد بسیار زیادی نقاط رنگی که اگر بدانیم این نقاط در روی صفحه نمایش چگونه بوجود می آید می فهمیم که تصاویر در صفحه نمایش چگونه تولید می گردد .

در کارت گرافیک ، سه مبدل مجزا برای سه رنگ اصلی سبز ، قرمز و آبی وجود دارد که سه سیگنال آنالوگ تولید می کند و به صفحه نمایش می فرستد . 

مانیتور این سیگنالها را دریافت کرده و تصاویر را از روی آنها مطابق زیر می سازد .

مانیتورها از نظر تکنولوژی ساخت تصاویر به سه دسته تقسیم می شوند

1 ) – CRT ( همان مانیتورهای معمولی )         

2 ) – LCD ( مانیتورهای صفحه تخت )  

3 ) – صفحات لمسی (touch screen)

 

تکنولوژی ساخت تصاویر در مانیتورهای CRT  یا لامپ اشعه کاتدی :

این مانیتورها شبیه تلوزیون دارای سه تفنگ الکترونی برای سه رنگ اصلی ( هر رنگ یک تفنگ مجزا ) می باشند که تحت تأثیر ولتاژ زیاد ، شعاعی از الکترون را پرتاب می کنند . شدت نور به شدت پرتاب الکترون دارد که دستور شدت پرتاب الکترون از کارت گرافیک صادر می شود . برای پر کردن کل صفحه نمایش ، کارت گرافیک دستوری برای ایجاد انحراف در پرتاب الکترونها می دهد وضوح تصویر متأثر از سه عامل زیر می باشد . 

 1 ) تعداد نقاط د هر خط         2 ) تعداد خطوط صفحه          3 ) تعداد صفحات ساخته شده در ثانیه

الکترون پرتاب شده از سوراخهای ریز موجود در یک صفحه مشبک فلزی که قبل از صفحه اصلی تولید کننده تصویر در صفحه نمایش می باشد عبور کرده که این صفحه باعث می شود که الکترونها دقیقاً به نقاط مورد نظر برخورد نمایند . هرچه تعداد نقاط تشکیل دهنده تصویر بیشتر باشد و فاصله آنها کمتر باشد وضوح تصویر بیشتر می باشد .

اما نقاط مورد نظر که با عنوان دات پیچ ( dot pitch ) می باشند عبارت است از فاصله مرکز دو نقطه مجاور که از جنس فسفر بوده و با برخورد الکترون از خود نور تولید می کند ، باعث تشکیل تصاویر می شود . هر سه نقطه مجاور از سه نوع فسفر متفاوت برای تشکیل سه رنگ متفاوت ( رنگهای اصلی آبی ، قرمز و سبز ) تشکیل شده است که باعث تشکیل سه نقطه رنگی متفاوت با فاصله بسیار کم از یکدیگر می شود که برای تشکیل رنگهای دیگر ( غیر از سه رنگ اصلی ) از ترکیب این رنگ ها در کنار هم استفاده می شود .

تکنولوژی ساخت تصاویر در مانیتورهای LCD  یا کریستال مایع:

در این نوع نمایشگرها از یک نوع منبع نور فلورسنت در پشت صفحه نمایش به گونه استفاده می شود که در تمام زوایا از خود نور ایجاد و پراکنده می کند . یک فیلتر نور افقی ( قطبی ) بعد از منبع نور فقط به شعاعهایی از نور اجازه عبور می دهد که افقی باشد . لایه بعدی ، یک لایه از جنس کریستال مایع است که نورهای خارج شده در قسمت قبل به سلولهای آن برخورد می نماید . هر سلول برای تشکیل یک رنگ بوده که در مجموع هر سه سلول کنار هم برای تشکیل سه رنگ اصلی می باشند . از کارت گرافیک ، سیگنالهای ارسالی به سلولهای مورد نظربرای تشکیل یک پیکسل رنگ برخورد نموده و مولکولهای کریستال با توجه به شدت سیگنالهای ارسالی از کارت گرافیک انحراف پیدا کرده در نتیجه باعث انحراف نور می شوند . دامنه تغییرات انحراف نور بین صفر تا نود درجه می باشد . بنابراین در سلولهایی که شدت جریانی اعمال نشده است ، شعاعهای افقی وارد می شود و بصورت افقی نیز خارج می گردند ولی در سلولهایی که شدت سیگنالها حداکثر ممکن است نور خروجی با انحراف 90 درجه یعنی بصورت عمودی خارج می شوند . نور خارج شده با درنظر گرفتن انحراف موجود از لایه بعدی که فیلتر رنگی می باشد عبور کرده و با توجه به انحراف آن ، از یکی از لایه های ایجاد سه رنگ اصلی عبور نموده و رنگ مذکور را تولید می نمایند که برای رنگهای غیر از سه رنگ اصلی از ترکیب این رنگها استفاده می شود . پس از لایه فیلتر رنگی ، یک فیلتر نور عمودی ( قطبی ) وجود دارد که فقط به شعاعهای تقریباً عمودی اجازه عبور می دهند که شدت نور عبوری بستگی به میزان انحراف سلولهای کریستال مایع و مقدار سیگنالهای ارسالی از کارت گرافیک دارد . پس نوری که اصلاً منحرف نشده است کاملاً جذب شده و نوری که انحراف یافته است متناسب با انحرافش عبور می نماید .

 

تکنولوژی ساخت تصاویر در مانیتورهای لمسی یا touch screen :

این صفحه نمایش دو ویژگی عمده دارد  اول اینکه یک وسیله خروجی است  دوم اینکه از آن به عنوان وسیله ورودی نیز می توان استفاده کرد .

تکنولوژی ساخت این نمایشگرها تقریباً مانند موارد قبل است با این تفاوت که یک لایه شفاف و حساس به فشار در نظر گرفته شده که می تواند نقطه فشار را تشخیص داده و از نقطه مذکور سیگنالی به سیستم بفرستد تا برای انتخاب گزینه ای مانند یک دکمه یا ... اگر کاربر انگشت خود را بر روی قسمت مورد نظر فشار ده9د سیستم آن را به عنوان کلیک در نظر می گیرد . که کاربرد این نوع صفحات نمایش در فرودگاهها ، فروشگاهها ، بیمارستانها و دیگر اماکن می باشد  .

 

کیبرد :

صفحه کلید یا کیبرد متشکل از کلیدهای بسیاری برای ورود اطلاعات به سیستم می باشد . نحوه عملکرد آن به روش زیر است .

در زیر کلیدهای صفحه کلید ، مدارخاصی وجود دارد که با فشار داده هر کلید مقدار جریان آن تغییر می کند . داخل خود کیبرد پردازنده ای ( که معمولا از نوع Intel 8048  می باشد ) وجود دارد که در هر ثانیه چندصد مرتبه مدارها را کنترل می کند که با فشردن هر دکمه متوجه شود چه زمان و چند مرتبه فشرده شده است . پس از تشخیص این عمل ، سیگنالی را به بافر ( حافظه داخلی کیبرد ) فرستاده شده و در آن ذخیره می شود  که بیانگر منحصر بفرد فشرده شدن هر دکمه می باشد . سپس اطلاعات مذکور به BIOS فرستاده شده و در آنجا مطابق جدول رمزخوان کلید مذکور شناخته می شود سپس اطلاعات مربوطه به RAM  سیستم می رود سپس از آنجا برای عمل مورد نظر به قسمتهای مختلف مانند صفحه نمایش یا . . .  فرستاده می شود .

 امروزه کلیدهای بیشتری برای راحتی کار به کیبردها افزوده شده است که به این نوع از کیبردها ، مالتی مدیا  یا  توربو مدیا گویند

این کلیدها برای انجام کارهایی مانند پخش موزیک ، بازکردن My Computer ، بستن پنجره ، بازکردن IE ، افزودن صدای سیستم و . . .  می باشند .

 

موس :

سه نوع متداول موسهای امروزی عبارتند از :

1 ) موسهای مکانیکی ( معمولی )

این نوع موسها که امروزه کمتر استفاده می شوند با روش زیر کار می کنند .

 این موسها تشکیل شده از یک گوی لاستیکی و محفظه ای که با وجود سه غلطک ، امکان چرخش در تمام زوایا را به آن گوی می دهد . همچنین پردازنده ای برای پردازش اولیه . با حرکت دادن موس ، گوی داخل موس حرکت می کند و متناسب با حرکت خود غلطکها را نیز با سرعت و جهت مشخصی حرکت می دهد . سنسوری در انتهای این غلطکها وجود دارد که سرعت و جهت حرکت را تشخیص می دهد و به پردازند موس می فرستد و از آنجا با کدگذاری به سیستم ارسال می شود .

 

2 ) موسهای اپتیکال ( نوری )

در این نوع موسها که امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد ، یک تولید کننده نور و یک چشم کنترل کننده وجود دارد . چشمه نور ، نور تولیدی را به سطح زمین فرستاده و از بازتابش نور و منعکس شده آن به چشم کنترل کننده ، مانند زیر دریایی ها یا هواپیما ها که عمق یا ارتفاع و سرعت را تشخیص می دهند جهت و سرعت حرکت تشخیص داده می شود و به سیستم ارسال می شود

 

3 ) Touch Pad ( لمسی )

در سیستم های قابل حمل ( نوت بوک ) بجای موس از این وسیله استفاده می شود که به روش زیر عمل می کند .

در زیر لایه پلاستیکی آن دو لایه وجود دارد که هر کدام شامل الکترودهای خاصی در جهت عمودی یا افقی است که با بارهای مخالف ( مثبت و منفی ) مانند یک خازن شارژ می شوند . با لمس انگشت بخاطر وجود میدان الکترومغناطیسی حاصل از بار الکتریکی ساکن در بدن ، ظرفیت خازنها تغییر کرده و با تغییر این ظرفیت سیستم تشخیص می دهد که انگشت ما در کدام ناحیه از این صفحه قرار دارد و با ارسال سیگنالهایی به سیستم ، موقعیت نشانگر ( موس ) را تغییر می دهد .

 

 

اسپیکر :

وسیله ای که عامل ایجاد صدادر سیستم ما است اسپیکر نام دارد . در اصل اسپیکر اطلاعات دریافتی از کارت صوت را که بصورت سیگنالهای دیجیتالی است به موج ( که توسط گوش ما قابل شنیدن باشد ) تبدیل می کند .دقت کنید که موزیکهای ذخیره شده در سیستم ما توسط کارت صوت پردازش شده و توسط اسپیکر فقط پخش می شود .

امروزه همراه اسپیکرها فقطعات دیگری مانند ساب وجود دارد که به صداهای تولید شده در اسپیکر کیفیت بیشتری میدهد . داشتن ریموت ( کنترل ) باعث افزایش کیفیت صدا نمی شود .

اسپیکرها باید قابلیت پخش صداهای دالبی را داشته باشند تا بتوانیم صداها و یا فیلمهای دالبی را با کیفیت واقعی حس کنیم . اگر اگر اسپیکر ما توان تولید صداهای دالبی را نداشته باشد دیگر صدای واقعی دالبی را حتی در فیلمهای مجهز به سیستم صوتی دالبی نمی توانیم بشنویم .

 

 

بلوتوث  :

وسیله ای که برای برقراری ارتباط بیسیم بین وسایل مختلف بسیار مفید و کارآمد می باشد و اما در مورد بلوتوث :

به تازگی پس از یك سمینار عصرانه به خانه باز گشته اید. Notebook تان در كیف تان قرار دارد ، (PDA (Personal Digital Assistant خود را به كمر بسته اید ، و تلفن همراه تان در جیب جای دارد. در سمینار امروز یادداشتهایی را در Notebook خود نوشته اید . همین كه به خانه می رسید و از كنار چاپگر جوهر افشان خود عبور می كنید ، Notebook ، چاپگر را پیدا می كند و به طور خودكار یادداشتهای سمینار را به چاپگر ارسال می كند و آنها روی كاغذ چاپ می شوند . درهمین حال ، PDA شما كامپیوتر رومیزی را تشخیص می دهد و درخواست می كند كه دفتر تلفن و برنامه روزانه شما را Update شود . هم چنین همه پیامهای ایمیلی را كه ارجهیت آنها را تعیین كرده اید درخواست می كند. همه این كارها در زمانی رخ می دهد كه كت خود را در می آورید و برای نوشیدن یك نوشابه به طرف یخچال می روید . در عرض چند دقیقه ، تلفن همراه شما بوق می زند تا به شما اطلاع دهد كه عملیات چاپ یادداشتها تمام شده است . به طرف چاپگر رفته و یادداشتها را می خوانید بلافاصله پس از آن PDA شما بوق می زند تا به شما بگوید كه دفترچه تلفن و برنامه روزانه شما را Update كرده است و شما ایمیل جدید دارید.


به دنیای بلوتوث خوش آمدید :


بلوتوث یك فناوری بی سیم كوتاه برد است كه به تلفنهای همراه ، PDA ، كامپیوترها ، دستگاههای ضبط و پخش استریو ، لوازم خانگی ، اتومبیلها و همه وسایل دیگری كه می توانید ارتباط آنها را با یكدیگر فكر كنید امكان ارتباط می دهد .

 

توضیح بلوتوث :


بلوتوث یك رشتـه خصوصیت بی سیم است كه ارتباطات كوتاه برد بین وسایل مجهز به تراشه های كوچك و اختصاصی بلوتوث را تعریف می كند. بلوتوث فقط كابلها را حذف نمی كند ، بلكه یك روش بی سیم برای وصل كردن كامپیوتر ها با همه وسایل همراه الكترونیكی فراهم می سازد و شبكه های كامپیوتری كوچك و خصوصی مشهور به( PAN (Personal Area Networkیا شبكه شخصی را بوجود می آورد.


بلوتوث یك زبان مشترك بین وسایل مختلف می سازد كه به آنها امكان می دهد كه به آسانی با هم ارتباط برقرار كنند و بهم وصل شوند.


وسایل مجهز به تراشه های بلوتوث حدود 10 متر برد دارند و می توانند داده ها در سرعت 720 كیلوبایت در ثانیه از طریق دیوار ها ، كیف ها و پوشاك انتقال دهند.


هیجان انگیزتر آنكه اتصال دادن بین وسایل بلوتوث می تواند بدون دخالت مستقیم ما انجام بگیرد.
وقتی دو وسیله مجهز به تراشه های بلوتوث نزدیك یكدیگر می رسند ، نرم افزار نهاده شده در تراشه های فرستنده / گیرنده (Server / Client) بلوتوث به طور خودكار یك ارتباط را برقرار می سازد و داده ها را نقل و انتقال می دهد.


با این همه برد كوتاه و سرعت محدود بلوتوث باعث شده است كه برای شبكه های محلی

(LAN) بی سیم مرسوم كمتر باشد، چون این شبكه های كامپیوتری معمولاً بیش از 10 متری بلوتوث فاصله دارند و برد سرعتی آنها 10 تا 100 متر مگابایت در ثانیه است.

• Bluetooth از كجا آمد (تاریخچه بلوتوث)


شاید جالب باشد تا از تاریخچه نام Bluetooth هم اطلاع داشته باشیم. این نام از نام یك پادشاه دانماركى به نام Harald Blaatand گرفته شده است. كلمه Blaatand پس از انتقال به زبان انگلیسى به شكل Bluetooth تلفظ شد كه به معنى دندان آبى است. این پادشاه كه بین سال هاى ۹۴۰ تا ۹۸۶ مى زیست، توانست دانمارك و نروژ را كه در جنگ هاى مذهبى با هم مشكل پیدا كرده بودند متحد كند و از آن پس شهرت زیادى كسب كرد. در واقع تكنولوژى Bluetooth هم بر پایه اتحاد یكپارچه سیستم هاى كامپیوتر در قالبى بدون سیستم تاكید دارد كه نماد كار و تلاش پادشاه دانماركى است. ایده اصلى ایجاد این سیستم در سال ۱۹۹۴ توسط شركت موبایل Ericsson ارائه شد. این شركت به همراه چند شركت دیگر به دنبال یك سیستم ارتباطى بین وسایل الكترونیكى مختلف بودند تا قادر به هماهنگى و سازگارى با هم باشند. برای اریكسون ، اسم بلوتوث برای فناوری داده شده كه امیدوار بود بتواند به طور صلح آمیز وسایل مختلف را متحد كند، مناسب بود. اریكسون می دانست كه اگر فقط یك شركت این استاندارد ها را حمایت كند هرگز موفق نخواهد شد. در سال 1998 ، اریكسون یك موافقت نامه با IBM ، اینتل ،نوكیا ، 3com ، توشیبا و مایكروسافت امضا كرد و گروه Bluetooth SIG Bluetooth Special Interest Group را به وجود آورد. هدف این گروه نظارت بر پیشرفت بلوتوث و عمومی ساختن آن بود.


بلوتوث چگونه كار می كند ؟


یكی از جالب ترین نكات درباره این استاندارد روشی است كه وسایل مجهز به تراشه های بلوتوث به طور خودكار یكدیگر را تشخیص می دهند ، ارتباط برقرار می كنند و داده ها را به دستور شما یا بدون دخالت شما انتقال می دهند. در خصوصیات بلوتوث یك ارتباط رادیویی با برد كوتاه تعریف شده است. این استاندارد هم چنین یك برد متوسط 100 متری را تعریف كرده است ، اما به ندرت به كار می رود ، چون به توان التریكی و هزینه بیشتری نیاز دارد. هر وسیله بلوتوث حاوی یك تراشه فرستنده / گیرنده مربعی 4 سانتیمتری است كه در باند فركانس رادیویی ( ISM (Industrial Scientific Medical یا صنعتی ، علمی ، پزشكی از 40/2 گیگاهرتز تا 48/2 گیگاهرتز عمل می كند.
سازندگان و طراحان این فركانس را بدین لحاظ انتخاب كردند كه در سراسر جهان به رایگان در دسترس است و محدودیتهای داشتن مجوز را ندارند . باند ISM به 79 كانال تقسیم می شود كه هر كدام پهنای باند یك مگاهرتزی دارند كه این باند رایگان است . بلوتوث از لحاظ نظری پهنای باند یك مگابایت در ثانیه را دارد ، كه سرعتی نزدیك به 723 كیلوبیت در ثانیه است.این سرعت خیلی بالا نیست ، اما برای انتقال داده ها بین وسایل دستی و دسترسی به اینترنت كاملاً كافی است.

با ایجاد هر تكنولوژى مردم مشتاق شده تا با آن آشنا شوند ولى بلافاصله تكنولوژى پیشرفته دیگرى متولد مى شود. یكى از این تكنولوژى ها، Bluetooth است كه به ارتباط بى سیم با برد كوتاه مربوط مى شود. این تكنولوژى در تمام قطعات، وسائل الكترونیكى و ارتباطى كاربرد دارد و استفاده از آن تنها به شبكه ها و اینترنت مربوط نمى شود، به طورى كه امروزه حتى موس و كى بورد Bluetooth هم به بازار آمده است.


فرض كنید در منزلتان از تكنولوژى Bluetooth استفاده مى كنید و در حال چك كردن E-mailهاى خود از طریق تلفن همراه هستید، در همان حال نامه اى از دوست خود دریافت مى كنید. شما هم نامه او را از طریق Bluetooth به پرینتر كه به این سیستم مجهز است ارسال كرده و یك پرینت از آن تهیه مى كنید. در همین زمان تلویزیون هم مشغول پخش برنامه اى است كه بلافاصله تصویر را به مانیتور انتقال داده و توسط CD-Writer كه به تكنولوژى Bluetooth مجهز است تصاویر را روى CD ذخیره مى كند. اینها تنها برخى از موارد استفاده تكنولوژى Bluetooth در زندگى امروز است. تجهیزات مجهز به این تكنولوژى در كنار هم شبكه اى خانگى به نام

( PAN Personal Area Network ) را ایجاد مى كنند.

امروزه بسیارى از وسایل ارتباطى مانند PC، PDA، موبایل، پرینتر و... از پروتكل هاى متفاوت و ناسازگار با یكدیگر استفاده مى كنند و همین امر باعث عدم ارتباط مناسب بین آنها خواهد شد. بنابراین شركت هاى مربوطه تصمیم به ایجاد یك استاندارد مشترك براى انواع وسایل ارتباطى گرفتند تا ارتباط میان آنها تحت یك پروتكل ثابت و مشخص برقرار شود. در حال حاضر Ericsson، Intel، Nokia، IBM و Toshiba از پدیدآورندگان و توسعه دهندگان این تكنولوژى هستند. این شركت ها با تشكیل گروهى به نامBluetooth Special Interest Group موفق شدند استاندارد مورد نظر را ایجاد كنند.

هر وسیله اى كه از سیم براى انتقال اطلاعات خود استفاده نمى كند از امواج رادیویى بهره مى گیرد در واقع امواج رادیویى سیگنال هایى هستند كه توسط فرستنده در هوا پخش مى شود. امواج رادیویى قادر به انتقال صدا، تصویر و هر نوع Data هستند. تلفن هاى بى سیم، موبایل، ماهواره ها، اداره تلویزیون و غیره جزء وسایلى هستند كه ارتباط خود را از طریق این امواج فراهم مى كنند. حتى دزدگیر اتومبیل شما هم از طریق امواج رادیویى كنترل مى شود. Bluetooth نوعى از ارتباطات امواج رادیویى ولى با برد كوتاه است و از پروتكل خاصى براى ارسال اطلاعات خود استفاده مى كند و به همین دلیل است كه شركت هاى معتبر سازنده دستگاه هاى ارتباطى و كامپیوترى علاقه زیادى دارند تا در این پروژه شركت كنند. در واقع تمام دستگاه هایى كه بر پایه Bluetooth ایجاد مى شود باید با استاندارد مشخصى سازگارى داشته باشند. همان طور كه مى دانید فركانس هاى امواج رادیویى با استفاده از واحد هرتز محاسبه مى شوند. فرستنده این فركانس ها كه Transmitter نام دارد امواج مورد نظر را در یك فركانس خاص ارسال مى كند و دستگاه گیرنده در همان طول موج اقدام به دریافت اطلاعات مى كند و دامنه آن GHZ2.40 تا GHZ2.48 است.


• مزایاى Bluetooth


عوامل بسیارى موجب شده تا شركت ها و موسسات ارتباطى به دنبال استفاده از Bluetooth باشند. یكى از این عوامل محدودیت در انتقال Data از طریق سیم است. دستگاه هایى كه با سیم كار مى كنند از طریق رابط هاى سریال یا پارلل و یا USB به كامپیوتر متصل مى شوند. اگر از ارتباط سریال استفاده شود در هر سیكل زمانى یك بیت ارسال مى شود و ارتباط پارلل در هر سیكل ۸ تا ۱۶ بیت را ارسال مى نماید. این مقادیر در دنیاى ارتباطات پرسرعت امروزى بسیار كم است. تا چندى پیش در مقام كشورهاى پیشرفته براى ارتباط اینترنت به طور كامل از ارتباطات سیمى و تكنولوژى هایى چون ISON و DSL استفاده مى شد. البته این سیستم ها هنوز هم جزء پرطرفدارترین و كاربردى ترین وسایل ارتباطى در جهان هستند. بگذریم كه در كشور ما هنوز به طور كامل از این سیستم ها استفاده نمى شود و همچنان سیستم قدیمى و بسیار ضعیف Dial up مورد استفاده قرار مى گیرد.

به لطف تكنولوژى جدید Bluetooth كشورهایى چون آمریكا و برخى كشورهاى اروپایى كه در زمینه تكنولوژى حرف اول را در دنیا مى زنند به سمت استفاده از ارتباطات بى سیم بین شبكه ها و اینترنت حركت مى كنند كه علاوه بر سرعت زیاد، كیفیت بسیار خوبى را در اختیار كاربرانش قرار مى دهد. از دیگر مشكلاتى كه متخصصین بخش ارتباط با آن سروكار داشتند عدم وجود یك استاندارد مشخص و ثابت براى ارتباط دستگاه هاى مختلف با یكدیگر بود. تا پیش از این هر شركت دستگاه هاى خود را براساس استانداردهاى ارتباطى خود تولید مى كرد و به همین خاطر اغلب آنها براى ارتباط با دستگاه هایى از همان نوع ولى متعلق به یك كمپانى دیگر دچار مشكل مى شدند زیرا پروتكل ثابتى وجود نداشت. حال این مشكل توسط استاندارد Bluetooth به راحتى قابل حل است. قبل از مطرح شدن مسئله استفاده از Bluetooth متخصصان اعتقاد داشتند كه در ارتباطات نزدیك از اشعه مادون قرمز استفاده شود.


مثلاً در كنترل از راه دور تلویزیون از این سیستم استفاده مى شود. تكنولوژى مادون قرمز IrDA نام دارد و مخفف Infrared Data Association است. در عمل ثابت شده كه استفاده از این استاندارد قابل اطمینان است و هزینه بسیار كمى به خود اختصاص مى دهد. ولى با این وجود معایبى نیز دارد. اولین مشكل حركت نور در خط راست است. فرستنده مادون قرمز و گیرنده آن مى بایست در مقابل هم قرار بگیرند تا ارسال اطلاعات صورت گیرد، در غیر این صورت و وجود داشتن مانعى در بین راه، انتقال اطلاعات به درستى صورت نمى گیرد. یكى دیگر از مشكلات مادون قرمز اصطلاح «یك به یك» است. به این معنى كه شما فقط مى توانید اطلاعات را از یك دستگاه تنها به یك دستگاه دیگر ارسال كنید و در یك لحظه قادر به ارسال اطلاعات از یك دستگاه به چند دستگاه نخواهید بود اما هر دو مشكل IrDA از طریق Bluetooth قابل رفع است. یكى دیگر از دلایل استفاده از تراشه هاى Bluetooth قیمت بسیار مناسب آن است.


قیمت این تراشه ها عملاً ۱۵ تا ۳۰ دلار است كه با توجه به كارایى بسیار خوب، این قیمت كاملاً مناسب به نظر مى رسد. همان طور كه اشاره شد این تكنولوژى از محدوده فركانس ۴۰/۲ تا ۴۸/۲ گیگا هرتز كه محدوده اى رایگان است استفاده مى كند كه ۷۹ كانال ارتباطى را شامل مى شود. البته این محدوده در اروپا و آمریكا مورد استفاده قرار مى گیرد ولى در ژاپن این محدوده بین ۴۷/۲ تا ۴۹/۲ گیگا هرتز است و ۲۳ كانال ارتباطى را شامل مى شود. هر كدام از این كانال هاى ارتباطى قابلیت ارسال یك مگابایت اطلاعات را دارد و برد موثر آن ۱۰متر ذكر شده كه شركت هاى ارائه كننده این سیستم ها تا برد ۷ متر را ضمانت مى كنند و بیشتر از آن به فضاى اتاقى بستگى دارد كه دستگاه ها در آن قرار دارند و همچنین به میزان وجود دیگر امواج رادیویى هم وابسته است. سرعت انتقال اطلاعات در استاندارد Bluetooth بستگى به نوع سیستم ارتباطى دارد. مثلاً اگر از ارتباط همزمان یا Synchronous استفاده شود نرخ انتقال اطلاعات ۴۲۳ كیلوبایت در ثانیه خواهد بود.

 

در این نوع ارتباط دستگاه فرستنده و گیرنده به طور همزمان قادر به دریافت و ارسال اطلاعات هستند. در نوع دیگر ارتباط كه ارتباط غیرهمزمان یا Asynchronous نام دارد نرخ انتقال اطلاعات ۷۲۱ كیلوبایت در ثانیه خواهد بود. البته با وجود سرعت بیشتر این ارتباط نسبت به ارتباط همزمان، قابلیت ارسال و دریافت در یك زمان را ندارد. البته تكنولوژى هاى مانند Wi-Fi كه بر پایه Bluetooth است برد موثر و نرخ انتقال اطلاعات بیشتر مى شود. Bluetooth از سیستم بسیار حساسى نیز برخوردار است و از این لحاظ با استفاده از آن احتمال تداخل بین دستگاه هاى مجهز به امواج رادیویى به حداقل خود مى رسد و حتى در صورت بروز تداخل در ارتباط بلافاصله اطلاعات از بین رفته مجدداً به طور خودكار براى دستگاه گیرنده ارسال خواهد شد. حال این تصور به وجود مى آید كه با وجود چندین دستگاه مجهز به این تكنولوژى در یك اتاق چگونه آنها روى یك فركانس مشخص و بدون تداخل با یكدیگر به تبادل اطلاعات مى پردازند.


براى جلوگیرى از تداخل اطلاعات Bluetooth از تكنیكى به نام Spread Spectrum Frequency استفاده مى كند و این تكنیك به دستگاه ها اجازه مى دهد كه در یك محدوده فركانسى مشخص شده به صورت خودكار تغییر فركانس داشته باشند. در واقع در این تكنولوژى یابنده كانال آزاد بیش از ۱۵۰۰ بار در ثانیه كانال هاى ارتباطى را چك مى كند تا از كانال هاى اشغال شده با خبر باشد و در صورت ایجاد یك ارتباط جدید یك كانال آزاد را به آن ارتباط اختصاص دهد. مثلاً یك دستگاه كامپیوتر در حال ارتباط با پرینتر از طریق فركانس GHZ2.47 باشد در همین زمان موبایل قصد ارتباط با اسكنر را دارد. با استفاده از تكنیكى كه ذكر شد به طور خودكار فركانس اشغال شده توسط كامپیوتر و پرینتر شناسایى شده و ارتباط موبایل و اسكنر به روى یك فركانس جدید برقرار مى شود.


نصب بلوتوث اكسترنال بر لپتاپ:


1 - نصب patch های usb مادر برد از روی CD Motherboard بروی كامپیوتر

2- اتصال bluetooth خریداری شده ( Microsim اینجا این مدل گفته میشود ) به usb

3 - بعد از اتمام شناختن سخت افزار usb بر روی كامپیوتر بصورت اتوماتیك تا اتمام نصب آن توسط windows صبر میكنیم ویندوز پیشنهادی windows xp pro sp2 میباشد .

4 - بعد از اتمام كار ویندوز , USB را در می آوریم (( خیلی مهم ))

5- حالا CD Bluetooth كه داخل پكیج خریداری شده موجود میباشد را داخل درایو CD گذاشته تا این بار پروتكلهای مربوط به این نوع سخت افزار نصب شود .

6 - در هنگام نصب خطای نبودن سخت افزار usb را میگیرد در این هنگان usb كه در آورده شده بود دوباره به پورت خودش وصل میكنیم و پیغام خطا را ok میكنیم .

7- بدون restart كردن دستگاه نرم افزار pc suite را نصب می كنیم .

8- در هنگام نصب گزینه install sdk را غیر فعال میكنیم .

9 - كامپیوتر توسط نرم افزار و با اطلاع شما restart میشود .

10 - بعد از شروع مجدد كلید Finish را میزنیم .

11 - تا این مرحله به هیچ عنوان روی icon های بلوتوث و Mrouter كلیك نمی كنیم .

12 - در این مرحله روی ایكون بلوتوث راست كلیك كرده و گزینه join ......network را انتخاب میكنیم .

13- گزینه my device ....... را فعال میكنیم .

14 - برای موبایل خود در قسمت بلوتوث گوشی نامی بدهید و بلوتوث دستگاه فعال باشد .

15- دكمه Next را كلیك كنید دستگاه بعد از جستجو نام شما ( موبایلتان ) را پیدا میكند .

16- بعد از آن گزینه اول را انتخاب كنید chose passkey ........

17- دستگاه یك شماره به شما میدهد آنرا یادداشت كنید و همیشه داشته باشید .

18- موبایل شما هم اكتیو شده و شماره میخواهد .

19- شماره یادداشت شده را میدهید و ok میكنید .

20- مراحل نصب با نوشتن installation به اتمام میرسد .

21- بعد در روی ایكون mrouter راست كلیك كرده و گزینه connect a blue..... را كلیك میكنیم .

22- بعد از جستجو موبایل شما را با اسم پیدا میكند موبایل را انتخاب كرده ok میكنیم .

23- برنامه pcsuite را اجرا میكنیم .

24- دستگاه موبایل شما شناسایی میكند بصورت پیش فرض nokia 6600 .

25 - دستگاه فعال میشود .

26- ایكون در Taskbar تغییر كرده سبز میشود .

 

توضیحات :


اولا اگر لپتاپ شما از ویندوز service pack 2 استفاده می نماید,گاهی این ارتباط مختل می شود.در این حالت باید درایور جدید قطعه بلوتوث دار خود را از سایت مادر دریافت كنید.همچنین یادتان باشد به خود وب سایت بلوتوث هم برای دریافت درایور جدید مراجعه نمایید.نصب درست نرم افزار(نه نصفه نیمه آن)بسیار اهمیت دارد.همچنین device maneger لپتاپ خود را بگردید كه آیا مثلث زرد رنگ احتیاط در مورد قطعه بلوتوث شما داراست یا خیر؟در این صورت می توانید درایور خود را آپگرید نمایید.سعی نمایید از پورت USB 2.0 استفاده نمایید.نوع قطعه مورد نیاز موبایل شما برای ارسال فایل به لپتاپ هم بسیار مهم است.مثلا در حال حاضر در بازار بهترین نوع MSI است كه در دو نوع با برد 10 و 100 متر با دو قیمت متفاوت وجود دارد كه البته برد مفید آن 10 متر خواهد بود.

تهدیدات امنیتی مرتبط با فن آوری Bluetooth


Bluetooth همانند بسیاری از تكنولوژی های دیگر می تواند تهدیدات امنیتی خاص خود را برای استفاده كننده به دنبال داشته باشد . با رعایت نكات ایمنی و بكارگیری پتانسل های خاصی نظیر "تائید" و یا "رمزنگاری" می توان یك محیط ایمن ارتباطی را ایجاد كه دارای شرایط ایمنی مساعدی باشد . متاسفانه تعداد زیادی از دستگاه هائی كه از Bluetooth استفاده می نمایند از كدهای عددی كوچك ( موسوم به Pin code ) در مقابل رمزهای عبور استفاده می نمایند و همین موضوع می تواند مسائل و مشكلات امنیتی خاص خود را به دنبال داشته باشد .

در صورتی كه افراد غیر مجاز قادر به تشخیص و ردیابی یك دستگاه Bluetooth گردند ، می توانند اقدام به ارسال پیام های ناخواسته نموده و یا حتی عملا" امكان استفاده از دستگاه bluetooth را غیر ممكن نمایند . یك مهاجم می تواند با استفاده از مكانیزم های موجود به اطلاعات موجود بر روی دستگاه مورد نظر دستیابی و حتی به آنان آسیب رساند . bluesnarfing نمونه ای در این زمینه است كه مهاجمان با استفاده از یك اتصال Bluetooth می توانند اطلاعات موجود بر روی یك دستگاه مجهز به تكنولوژی Bluetooth را سرقت نمایند . ویروس ها و سایر كدهای مخرب نیز می توانند از فن آوری Bluetooth برای آلودگی دستگاه مورد نظر استفاده نمایند .


حفاظت در مقابل تهدیداتبرای حفاظت در مقابل تهدیدات مرتبط با فن آوری Bluetooth موارد زیر پیشنهاد می گردد :

غیر فعال كردن Bluetooth در زمانی كه از آن استفاده نمی گردد . صرفا" در مواردی كه قصد ارسال اطلاعات از یك دستگاه به دستگاه دیگر وجود دارد ، می بایست پتانسیل Bluetooth فعال گردد و از فعال نمودن آن در سایر موارد اجتناب گردد . با غیر فعال شدن پتانسل فوق، امكان دستیابی افراد غیرمجاز به دستگاه مورد نظر سلب می گردد .


استفاده از Bluetooth در hidden mode . در صورتی كه Bluetooth فعال شده است ، اطمینان نمائید كه در hidden mode و نه discoverable mode پیكربندی شده است . با پیكربندی دستگاه مورد نظر در hidden mode ، سایر دستگاه ها قادر به شناسائی دستگاه مورد نظر نخواهند بود . این موضوع باعث نمی گردد كه دستگاه های Bluetooth قادر به برقراری ارتباط با یكدیگر نباشند . در چنین مواردی می توان دستگاه ها را "pair" نمود . بدین ترتیب آنان می توانند حتی در hidden mode نیز با یكدیگر ارتباط برقرار نمایند . با این كه دستگاه ها ( نظیر تلفن های موبایل و یا headset ) لازم است در ابتدا در discoverable mode به منظور شناسائی یكدیگر پیكربندی گردند ولی در ادامه ( پس از این كه "paired" شدند ) می توانند بدون نیاز به شناسائی مجدد اتصال، با یكدیگر ارتباط برقرار نمایند .


دقت لازم در زمان استفاده از Bluetooth . در زمان استفاده از تكنولوژی فوق در یك محیط عمومی و در مواردی كه دستگاه ها pair و در discoverable mode پیكربندی شده اند ، می بایست نكات امنیتی را رعایت نمود . در صورت استفاده از دستگاه مورد نظر در یك محیط عمومی ، همواره احتمال شناسائی ارتباط توسط افراد غیر مجاز وجود خواهد داشت .


بررسی تنظیمات امنیتی . اكثر دستگاه ها ویژگی های متعددی را به منظور تامین طیف وسیع خواسته استفاده كنندگان ارائه می نمایند . فعال نمودن برخی از ویژگی های ارائه شده ممكن است شما را در معرض تهدیدات بیشتری قرار دهد . در این رابطه لازم است ویژگی های غیر ضروری و یا اتصالات Bluetooth ، غیر فعال شود . همچنین پیشنهاد می شود تنظیمات دستگاه مورد نظر خصوصا" مقادیر درنظر گرفته شده در ارتباط با سیستم امنیتی دستگاه مورد نظر به دقت بررسی گردد . سعی نمائید صرفا" گزینه هائی را فعال نمائید كه ضمن تامین خواسته های مورد نظر ، مشكلات و تهدیدات امنیتی خاصی را به دنبال نداشته باشند .


استفاده از پتانسل های امنیتی پیش بینی شده در دستگاه . قبل از استفاده دستگاه Bluetooth ، می بایست امكانات امنیتی ارائه شده همراه دستگاه بررسی و با آگاهی كامل از آنان استفاده گردد . ویژگی هائی نظیر تائید و رمزنگاری نمونه هائی در این زمینه می باشد .

 

                                                             

                                                           صفحه بعد

                                        

                                         صفحات: 1 ، 2 ، 3

 

درباره وبلاگ

اگر به پول نیاز ندارید وارد نشوید !
گذرگاه ایرانی گذرگاهی برای ورود به دنیای تجارت الکترونیک !
مدیر وبلاگ : ahmad ahmad.h_k2@yahoo.com

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • به نظرتون می شه از اینترنت پول درآورد ؟نویسندگان