تبلیغات
گذرگاه ایرانی - آموزش سخت افزار (2)(ادامه)
گذرگاه ایرانی
آینده از آن کسانی است که تجارت الکترونیک را باور دارند !

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

  آموزش سخت افزار ( چاپگر - اسکنر - وبکم - دوربین دیجیتال - کیس )   

پرینتر ( چاپگر ) :

چاپگر ها انواع مختلفی دارند که با توجه به تکنولوژی چاپ و کیفیت آن پنج دسته تقسیم می شوند که به قرار زیر می باشند .

چاپگرها دارای پردازنده مختص خود بوده و متناسب با آن برای خود حافظه ای از نوع RAM دارند که به این حافظه بافر نیز گفته می شود . اطلاعات ارسالی از سیستم در بافر چاپگر ذخیره شده و به پردازنده آن اجازه پردازش می دهد . چنانچه مقدار دستور چاپ بیش از مقدار بافر باشد ، هرگاه بافر پر شود سیگنالی به سیستم ارسال شده و از ارسال اطلاعات جلوگیری می کند که بعد از چاپ اطلاعات و خالی شدن بافر مجدد سیگنالی برای ارسال ادامه اطلاعات از سیستم به چاپگر فرستاده می شود و بدین ترتیب تمامی اطلاعات به ترتیب و پشت سر هم به چاپگر برای چاپ فرستاده می شود .

 

1 ) چاپگر سوزنی (ضربه ای)

هد چاپگر متشکل از 9 تا 24 سوزن می باشد که در یک یا دو خط پشت سرهم و بطور مستقیم قرار دارد . در انتهای هر سوزن یک سیم پیچ وجود دارد . برای چاپ از سیستم به سیم پیچ انتهای هر سوزن مورد نظر سیگنالی ارسال می شود که پس از تقویت به سولنویید سوزنها ارسال می شود که به دلیل میدان مغناطیسی حاصل از سولنویید ، سوزن به سمت کاغذ پرتاب می شود . بین کاغذ و سوزن مورد نظر نوار آغشته به رنگی ( مانند کاربن ) وجود دارد که بر اثر برخورد سوزن به آن و اصابت نوار رنگی به کاغذ نقطه ای بر روی کاغذ ایجاد می گردد  که متون و تصاویر از کنارهم چیده شدن این نقاط بوجود می آیند . در انتهای هر سوزن ، فنری برای بازگرداند وجود دارد .

 

2 ) چاپگر جوهر افشان (غیرضربه ای)

این چاپگر ها شامل چندین مخزن رنگ می باشند که در عرض کاغذی که آماده چاپ می باشد عبور می کند . هر مخزن شامل رنگی برای چاپ می باشد . هر مخزن رنگ شامل یک محفظه پرتاب بوده که در انتهای آن یک لوله برای انتقال رنگ به سطح کاغذ می باشد در پایین محفظه پرتاب مخازن ، یک مقاومت برای ایجاد گرما وجود دارد . هر نقطه رنگی از انتقال رنگ بر روی کاغذ به روش یاد شده ایجاد می شود که تمامی تصاویر از مجموعه این نقاط ریز بوجود می آیند .

انتقال رنگ به این ترتیب است که با ارسال سیگنالی به مقاومت موجود و ایجاد گرما ، مقدار کمی از رنگ به جوش آمده و با حبابی که در آن تشکیل می شود به رنگ بالاتر از خود که در لوله وجود دارد فشار آورده و آن را ( که یک قطره بسیار ریز در حدود یک میلیونیوم قطره آب ، از جوهر است ) از لوله خارج می نماید .

 

3 ) چاپگر گرمایی (غیرضربه ای)

این نوع چاپگرها در دستگاههای فکس مورد استفاده می باشند به گونه ای که با ایجاد گرمای نقطه ای بر روی کاغذهای مخصوص باعث تغییر شیمیایی و در اصطلاح سوزانده نقطه ای کاغذ می شود . پس باید کاغذهای این نوع چاپگرها نیز مخصوص باشد .

مسلماً کیفیت چاپ در این چاپگرها خیلی زیاد نیست و عمدتاً تک رنگ می باشند .

 

4 ) چاپگر لیزری (غیرضربه ای)

اساس کار این نوع چاپگرها ، استفاده از ذرات رنگی باردار شده می باشد .

متن یا تصویر مورد نظر بصورت خط به خط بر روی استوانه ای که با اکسید روی و مواد دیگر پوشیده شده است و درام نامیده می شود بصورت بار الکتریکی تابیده شده و منتقل می شود . با چرخش استوانه و عبور آن از نزدیکی محفظه رنگ ، ذرات رنگ باردارشده با نقاط باردارشده در روی استوانه منتقل می شوند . هنگامه که کاغذ که خاصیت الکتریکی بسیار قوی تری نسبت به استوانه دارد از کنار استوانه عبور میکند ذرات رنگی باردار را جذب خود نموده و در اصل متن یا تصویر بصورت نقاط بسیار ریزی بر روی کاغذ منتقل می وند برای تثبیت نقاط رنگی ، کاغذ را گرم می نمایند . عملا رنگ بر روی کاغد تثبیت می شود .

 

در چاپگر های رنگی تعداد درامها و محفطه های رنگ بیشتر شدهو برای هر رنگ یک محفظه جداگانه درنظر می گیرند که کاغذ با عبور از کنار درام های مختلف نقاط رنگی مختلف را به خود گرفته و برای تشکیل رنگهای غیر از رنگهای اصلی ، ترکیب آنها درنظر گرفته می شود یعنی در یک مکان چند نقطه رنگی برای ایجاد رنگ ترکیبی منتقل می شود . و بقیه مراحل دقیقاً شبیه چاپگرهای تک رنگ لیزری می باشد .

نکتع قابل توجه اینکه بار الکتریکی توسط لیزر با آینه ای بر روی درام تابیده می شود و باعث بار دار شدن آن می شود و در نهایت صفحه ای ، بعد از اتمام کار درام بار آن را کاملاً خنثی می نماید و آماده چاپ بعدی می شود .

 

5 ) چاپگر تصعید رنگ (غیرضربه ای)

تکنولوژی چاپ در این نوع چاپگرها ، مانند چاپگرهای لیزیر است ، با این تفاوت که در انتقال رنگ از مخزن به سطح درام از پودر رنگ استفاده نمی شود بلکه جوهر را تصعید کرده و بخار رنگ بر روی درام منتقل می شود و تمامی مراحل مانند چاپگرهای لیزری است.

 

مقایسه چاپگرها :

 

 

سوزنی

جوهر افشان

گرمایی

لیزری

تصعیدرنگ

صدا

دارد

ندارد

ندارد

ندارد

ندارد

قیمیت

نسبتاً ارزان

ارزان

کاربردخاص

گران

بسیار گران

کیفیت

پایین

خوب

نسبتاًخوب

خوب

عالی

رنگ

تک رنگ

رنگی

تک رنگ

رنگی

رنگی

سرعت

کند

سریعتر از سوزنی

سریعتر از سوزنی

بالا

بالا

کاربرد

برای چاپهای زیاد متن

منازل

کاربرد خاص

ادارات

مصارف خاص

 

اسکنر :

اسکنر یا همان پویشگر به روش زیر برای تبدیل مدارک و اسناد و یا تصاویری که بر روی کاغذ وجود دارد به سیگنالهای دیجیتالی برای ذخیره سازی در سیستم استفاده می شود .

اسکنر ها تشکیل شده اند از یک منبع تولید کننده نور ، آینه منعکس کننده تصویر ، سنسورهای گیرنده تصویر و مبدل سیگنالهای آنالوگ به دیجیتال ( ADC )

وقتی تصویر مورد نظر را در روی اسکنر می گذاریم و دستور اسکن می دهیم منبع نور همراه آینه و سنسورهای گیرنده تصویر حرکت کرده و خط به خط تصویر مورد نظر توسط منبع نور از آینه به صفحه سنسور منتقل می شود که صفحه مذکور برای هر نقطه رنگی ، یک سیگنال آنالوگ تولید می کند . این سیگنالها به مبدل ADC منتقل شده و به سیگنالهای دیجیتال تبدیل می شوند و به سیستم ارسال می شوند تا قابلیت ذخیره سازی یا ویرایش داشته باشند .

 

وبکم و دوربین دیجیتال :

تکنولوژی تهیه تصویر تقریبا مانند اسکنر می باشد با این تفاوت که منبه نور نداشته و نور محیط از یک عدسی گذشته و بر روی صفحه حساس ( سنسور ) منتقل می شود و از آنجا در آن صفحه ، سیگنالهای آنالوگ بر اساس رنگهای موجود تولید می شود و به پردازنده ADC  منتقل شده تا متناسب با آن سیگنالهای دیجیتال تولید شده و به سیستم منتقل گردد .

 

کیس :

یکی از قطعات سیستم که خود شامل قطعات زیر است :

 

 

دکمه روشن و خاموش کردن ( Power ) : این دکمه بر روی بدنه کیس بوده و فقط برای برقراری اتصال مانند یک کلید برق عمل می کند

 

دکمه ریست ( reset )  : از این دکمه فقط در موارد بسیار معدود برای راه اندازی مجدد سیستم استفاده می کنیم . این دکمه فقط زمانی که سیستم ما هنگ کرده است و دیگر کاری از دست ما بر نمی آید استفاده می کنیم . این دکمه جریان برق سیستم را برای یک لحظه قطع و مجدد وصل می کند و باعث می شود سیستم ما خاموش و مجدد روشن شود .

تذکر : استفاده بیش از حد از این دکمه باعث آسیب سیستم می شود .

 

منبع تغذیه : یکی از اصلی ترین قطعات سیستم است که وظیفه آن تأمین برق مورد نیاز سیستم است . اگر منبع تغذیه از قدت کافی برخوردار نباشد سیستم آسیبهای زیادی می بیند . یکی از نشانه های قوی نبودن منبع تغذیه خاموش و روشن شدن های ناگهانی سیستم است . . در اصل منبع تغذیه برق 220 ولت شهر را به 12 ولت تقلیل داده و مقدار وات برق را تقویت می کند . .

مقدار وات مورد نیاز سیستم شما چقدر است ؟

هر قطعه برای خود  مصرفی دارد به عنوان مثال به جدول زیر که بیانگر ماکسیمم برق مصرفی بعضی قطعات است دقت کنید

 

مصرف

مدل

65W

CPU2.4-2.8 CELERON    S478

95W

CPU2.8 – 3.33 CELERON D LGA775

260W

CPU 3.2 D840 DUALCORE 800FSB

80W

AMD2250 ATHLON XP 333FSB

110W

AMD1.8-1.9 SEMPRON S754

185W

AMD2.4 ATHLON 64*2 DUAL CORE

50-100

MAINBOARD

20W

HDD 7200 rpm IDE

25-40

HDD SATA

20W

CD DRIVE / CD WRITER

10-12

DDR/DDR2 RAM

25-30

DVD DRIVE/WRITER

80-130

CAPTURE CARD

20-30

TV CARD

5-10

FDD /ZIP DRIVE

5W

CPU FAN

3+3

KEYBOARD+MOUSE

5W

MODEM 56 kbps

10-20

SOUND BLASTER

50w

nVidia GeForce FX 5500/5700 AGP8x

80w

nVidia GeForce PCI 6200 PCIE 16x

65w

ATI Radeon 9250-9800

 

حال حساب کنید برق مورد نیاز سیستم شما چقدر است و متناسب با ّآن پاور کیس خود  را عوض کنید تا سیستم شما دچار آسیب نشود .

در خرید کیس باید به نکاتا زیر به ترتیب دقت کرد

            1 ) -  قدرت پاور                 2 ) - استحکام بدنه            3 ) -  زیبایی و جذابیت آن

پس برخلاف همیشه ، زیبایی آخرین ملاک است ، نه اولین ملاک .

اگر برای کیس خود یک فن اضافی هم تهیه کنید تا هوای داخل کیس دائما در حال گردش بوده و خنک تر شود خیلی بهتر خواهد بود .

 

                                                       صفحه قبل

                                            صفحه بعد

                                    

                                                صفحات : 1 ، 2 ، 3

درباره وبلاگ

اگر به پول نیاز ندارید وارد نشوید !
گذرگاه ایرانی گذرگاهی برای ورود به دنیای تجارت الکترونیک !
مدیر وبلاگ : ahmad ahmad.h_k2@yahoo.com

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • به نظرتون می شه از اینترنت پول درآورد ؟نویسندگان